«Увінчаймо хвалами найкращих служителів Христових — святих апостолів Петра й Павла»

12 липня Православна Церква святкує день пам’яті святих первоверховних апостолів Петра та Павла. У цей день, згадуючи та аналізуючи велику місію святих апостолів, які зробили неоціненний внесок у становлення та розвиток церковного життя, християни не лише урочисто духовно відзначають свято, але й завершують апостольський піст (Петрівку), який передує цьому дню.

Святі апостоли принесли у світ нову мотивацію людського буття. Вони зосереджували увагу віруючих не на етичних заборонах, філософських абстрактних ідеях, не на аскетичних досягненнях та «рекордах» посту, а на проповіді Живого Бога — Воскреслого Христа Спасителя, Який своєю силою, владою та любов’ю преображає Всесвіт.

Христос для апостолів — Господь, Владика, Друг, Цар, Імператор, Начальник життя та Благодійник усього людства. Свобода у Христі сприймається апостолами як незалежність від політичного володарювання ідеологічної омани, хибного язичницького мислення.

1

2

3

Для святих апостолів Петра та Павла завжди було незмінним розуміння: Бог — міра усіх речей. Богословьска думка апостолів не пристосовувалась до мінливої ситуації часу, політики, мови, нації та культури, а навпаки, динамічно трансформувала реальність та перетворювала життя суспільства.

Апостоли протиставляли язичницькому поклонінню ідолам вшанування Живого Бога. Тому і сьогодні, коли деякі православні християни більше уваги приділяють посту, обрядам, свічкам, земним поклонам, читанню келейного молитовного правила, ніж оновленому, дієвому, справжньому, радісному, цілісному, гармонійному життю у Христі, як ніколи, потрібно звертатися до читання апостольських послань.

Буттєве навернення до Бога, молитва, життя з Христом для апостолів поєднувалися з розумінням того, що Бог — Творець Всесвіту володіє животворчою силою творити добро, освячувати усі сфери людського буття та руйнувати сили зла, омани, гризоти, несправедливості та прокляття.

Святі апостоли сьогодні, як і завжди, чекають від віруючого християнського серця глибокої жертовної відданості у проповіді святого Євангелія. Святкувати свято святих апостолів означає для кожного християнина поклик до великої апостольської місії проголошення Слова Божого у власному житті. Це не означає, що ми маємо залишити богослужіння у храмі, відкинути усі свої справи, професійну діяльність та йти проповідувати Євангеліє по квартирах чи у громадському транспорті. Проголошувати Слово Боже у власному житті — це не лише усно проповідувати, а насамперед жити віруючій людині за Словом Божим, вивчати Біблію, довіряти Слову Божому, вшанувати його авторитет і координувати усі дії християнина згідно з настановами Святого Письма.

Святкувати дні святих Православної Церкви — це сповнюватися свідомістю святих, долучатися до їхнього внутрішнього світу, думок, прагнень, зацікавлень та інтересів. Одягнувшись у Христа через Святе Причастя у храмі, сприйнявши мислення святих апостолів, надихнувшись думками святих подвижників Церкви, християни мусять будувати світ навколо себе за Словом Божим.