«Оновся Руська земля Святим Хрестом»

Бесіда на свято святих рівноапостольних

великого князя Володимира

і великої княгині Ольги

 

 

З іменами святих рівноапостольних великого князя Володимира (день пам’яті — 28 липня) і великої княгині Ольги (день пам’яті — 24 липня) пов’язані питання Благої Вісті Христової, православної віри, просвітництва та модернізації буття українського народу. Ці святі не лише дорогоцінні перлини церковної історії, державні діячі, дипломати, просвітителі народу, але і, за висловом відомої української громадської діячки, вченої, професора Галини Сагач, «святі архітектори Дому Пресвятої Трійці на нашій землі».

З упевненістю можна сказати, що святий Володимир та свята Ольга були представниками справжньої духовної й політичної еліти цивілізації Святої Русі. Православна Церква, розмірковуючи над духовною спадщиною, яку нам залишили ці великі святі, творить духовні цінності, презентує їх своєму народові для оздоровлення та оновлення нашого суспільства, спонукаючи православних християн до активної духовної та соціальної дії.

Икона св. Владимира и Ольги

Велика любов рівноапостольного князя Володимира до Бога та рідної землі виявилася у постійному піклуванні про державні інтереси, освіту, медицину та соціальну політику. Святий князь будував лікарні, притулки для людей похилого віку, відпускав на волю рабів, викуповував боржників та невільників, дбав про хворих і бідних, для яких влаштовував трапези у себе вдома.

З прийняттям святою княгинею Ольгою православної віри, в життя усього руського народу увійшли сила, благодать та енергія святого хреста Господнього. В 955 році у Царгороді княгиня прийняла хрещення і отримала ім’я святої Олени, матері імператора Костянтина, яка знайшла у IV столітті в Єрусалимі Животворящий Хрест Господній. Саме з його частини було вирізано й зроблено менший хрест, яким Вселенський Патріарх благословив новохрещену княгиню Ольгу. На хресті був такий напис: «Оновся Руська земля Святим Хрестом, його ж прийняла Ольга, благовірна княгиня». З Хрестом Господнім на нашу землю прийшли християнська жертовна любов, прагнення до подвигу, звитяга та духовна мужність.

Мудрість, творча самовідданість, жертовність, пасіонарність властиві характерам святого князя Володимира та святої княгині Ольги. Вони і сьогодні закликають усіх християн до глибокого осмислення власної віри, культури та ментальності. Бог у Православ’ї — дихання свободи, спілкування у любові, турбота Творця про велич, славу та гідність людського буття.

Перебуваючи біля Престолу Всевишнього, святий князь Володимир та свята княгиня Ольга залишили нам нетлінні скарби православної віри, Божого розуму та мудрості. Наш народ знову й знову мусить відкривати для себе святих Церкви Христової та їх безцінну духовну спадщину.