Освіти світлом Твоїм шляхи наші

Духовна бесіда на свято Преображення Господнього

Свято Преображення Господнього— це свято відновлення й одухотворення людського буття. Фаворське Божественне світло, славослов’я, обоження, радість і відчуття гармонії є основними ознаками цієї церковної події. Не випадково у цей день, після Літургії, ми освячуємо виноград, яблука й мед.Куштуючи освячені солодощі, християнин не забуває і про духовну насолоду Богоспілкування та обоження.Фото. Лето. С крестом в МАУП. 2

Свято Преображення— це свято явища Божественної енергії, світла та сили, яка реально перетворює матеріальне буття людини. У сьогоднішнє свято Преображення Церква говорить не тільки про духовні устремління людства, але насамперед про реалізм існування у нашому житті Живого Бога.

Християнство— це справжнє одухотворення, очищення, світло, сила, міць, яка преображає людське буття й увесь Всесвіт. Важливо не тільки мріяти, читати, проголошувати прописні богословські істини, але й реально, динамічно, творчо перетворювати у світлі Божественного Одкровення увесь світ на краще, не виключаючи сфер економіки, соціального розвитку, політики, мистецтва, журналістики, будь-яких покликань усіх християн. Не даремно за святковим богослужінням, звертаючись словами церковної молитви, ми просимо у Бога благодаті та підтримки: «Христе, Сотворителю, освіти світлом Твоїм шляхи наші» (Служба Преображення Господнього. Канон на утрені, пісня 5).

Икона к проповеди на Преображение

Спасіння людина одержує у Церкві не образно та символічно, а реально, відчуваючи дію благодаті Божої та духовно споглядаючи Бога. Енергія Божа — нетварне Фаворське світло, яке освітило апостолів на Фаворі, освячує і сьогодні багатьох подвижників віри, благочестя та духу. Найвідоміші приклади освячення людини божественним світлом — це життя пророка Мойсея, преподобного Симеона Нового Богослова та преподобного Серафима Саровського. І саме у цьому розкривається сила і значущість Церковної Традиції.

Без процесів преображення не може існувати істинне християнське життя. Тільки кардинально змінюючись, відвертаючись від зла, ідучи шляхом святості, людина здатна пізнати Бога. У стані обурення, нарікання, осуду, гніву, скорботи та відчаю Бог не пізнається. Не будемо обманюватися з Вами!

Свято Преображення — це день усвідомлення свого християнського покликання. Християнське покликання — це заклик жити в таємничому, містичному спілкуванні з Творцем і Його Святою Церквою.

 

протоієрей Діонісій Мартишин,

координатор з питань церковного просвіщення

громадського об’єднання «Союз Православних Сил»