«Всьому світові твердиня»

Духовна бесіда на Свято Воздвиження Чесного
й Животворящого Хреста Господнього

Свято Воздвиження Чесного й Животворящого Хреста Господнього встановлено на честь віднайдення у IV столітті святою царицею Єленою, матір’ю святого імператора Костянтина, справжнього хреста, на якому було розіп’ято Господа нашого Іісуса Христа. Народ, довідавшись про цю подію, почав сходитися для поклоніння святому хресту. Аби усі змогли побачити вшановування святині, патріарх Макарій підніс хрест угору зі словами: «Господи, помилуй!» Із цього моменту і до сьогодні Православна Церква не перестає воздвигати у храмі прикрашений квітами та зіл­лям хрест, поклонятися йому та оспівувати Творця Всесвіту: «Величаємо Тебе, Христе — Життя наше, і шануємо хрест Твій святий, бо Ти визволив нас із неволі ворожої».

Фото Воздвижения Креста

 

Головна ідея нинішнього свята — це прославлення хреста як знаряддя Христової перемоги над смертю, тлінням та стражданням. Звичайно, для невіруючих людей хрест був лише дерев’яним виробом, який приносив смерть засудженим на страту, але для православного християнина — це насамперед хоругви радості, величі, бо з волі Божої належало зцілити людину хрестом і «стражданням Безгрішного на хресному дереві розв’язати засудженого», — співає Церква у свято Хрестовоздвиження.

Через Хрест Господній Творець світу подає кожній віруючій людині й усьому людству божественну енергію очищення, прощення та оновлення. Саме тому у свято Хрестовоздвиження Церква зосереджує нашу увагу на перемозі та радості. Християнин завжди потребує підтримки, підбадьорення, осмислення того, що ми несемо свій хрест разом із Христом, що Він поруч, Він надає сенсу нашим стражданням, сили, могутності й мужності для здійснення духовної боротьби проти реальних сил зла та лютого ворога роду людського. За стражданням приходить очищення, прощення, воскресіння, слава та велич Божої милості. Не можна бути християнином і не відчувати силу Христової перемоги, радість воскресіння та повноту буття в єдності з Творцем.

Икона Воздвижения Креста

Маючи на собі святий хрест, носячи його у своєму серці, християни мусять боронити рідну віру та Церкву від усіляких нападів ворогів та від духовних спотворень, пам’ятаючи церковні слова про те, що Хрест —
«християнам надія, заблудним навчитель, захопленим бурею» — «пристановище, у боротьбі перемога, всьому світові твердиня, хворим лікар, мертвим воскресіння».

Християнин мусить бачити у своєму власному бутті не лише безперервні пости, молитви, аскетичні дії та заборони, але й споглядати велику таємницю перетворення Животворящим Хрестом усіх наших негараздів на свято духовної радості, подяки, піднесення духу та славослов’я. Недаремно у цей день Православна Церква співає: «Радуйся, Хресте живоносний, нездоланна перемого, брамо райська, підпоро вірних, обороно Церкви».