Поет Шевченко об’єднує народи

Фото Шевченка

На початку листопада 2014 року на філологічному факультеті Московського Державного Університету (МДУ) ім. М.В.Ломоносова відбулися Наукові читання «Тарас Шевченко та слов’янські культури.

До 200-річчя від дня народження». Організаторами виступили кафедра слов’янської філології філфаку МДУ, Український фонд культури та фонд підтримки публічної дипломатії ім. О. М. Горчакова. В умовах політичної конфронтації, безперервних маніпуляцій масовою свідомістю та інформаційної війни між Києвом та Москвою, зустріч священнослужителів, філософів, філологів, істориків України та Росії, що пройшла в дружній, доброзичливій, миролюбній атмосфері, стала свідоцтвом та підтвердженням того, що релігія, наука та культура об’єднують цілі народи та континенти.

Протоієрей Діонісій Мартишин, координатор з питань церковної просвіти ГО «Союз Православних Сил» та ієромонах Симеон (Томачинський), викладач Московської духовної академії

Протоієрей Діонісій Мартишин, координатор з питань церковної просвіти ГО «Союз Православних Сил» та ієромонах Симеон (Томачинський), викладач Московської духовної академії

Вже сам факт проведення наукового заходу з української тематики та проблематики російсько-українських зв’язків та стосунків у Росії, в Москві за нинішнього становища в Україні та навколо неї сприймався як щось надзвичайне (особливо серед студентства). Факт же приїзду делегації з України викликав без перебільшення велике захоплення та зацікавленість.

Важлива концептуальна відмінність даних Наукових читань від подібного роду заходів полягала  в тому, що Оргкомітет запропонував вийти за рамки чисто літературознавчого, філологічного погляду на творчість Т. Шевченка, підключивши до обговорення ще й священнослужителів, істориків та політологів.

Ремньова Марина Леонтіївна, професор, доктор філологічних наук, завідувач кафедрою російської мови, декан філологічного факультету  Московського Державного Університету ім. М. В. Ломоносова та протоієрей Діонісій Мартишин, доктор богослов’я, координатор з питань церковної просвіти ГО «Союз Православних Сил»

Ремньова Марина Леонтіївна, професор, доктор філологічних наук, завідувач кафедрою російської мови, декан філологічного факультету Московського Державного Університету ім. М. В. Ломоносова та протоієрей Діонісій Мартишин, доктор богослов’я, координатор з питань церковної просвіти ГО «Союз Православних Сил»

В результаті наукового обговорення літературної спадщини українського генія, духовенство Української Православної Церкви та Руської Православної Церкви, а також представники різних гуманітарних дисциплін одержали унікальну можливість зустрітися на одному науковому «майданчику».

З російського боку в Наукових читаннях брали участь представники МДУ ім. М. В. Ломоносова (філологічний факультет, історичний факультет, Центр україністики та білорусистики істфаку), а також низки інститутів РАН: Інституту слов’янознавства, Московської духовної академії, Інституту загальної історії, Інституту країн Азії та Африки. Український бік був представлений групою з восьми осіб. До складу групи входили представники КНУ ім. Тараса Шевченка, Українського фонду культури, Інституту українознавства, громадської організації «Союз Православних Сил України», Українського філіалу Інституту країн СНД, Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника (Івано-Франківськ).

Наукова частина Читань була зосереджена на багатогранному літературному спадку Т.Шевченка, особливостях розвитку загальноруської національної самосвідомості в контексті дихотомії «російського» та «українського», специфіці поглядів та уявлень Т. Шевченка та його сучасників з питань історії, етики, релігії та культури.

Виступ протоієрея Діонісія Мартишина на Наукових читаннях «Тарас Шевченко та слов’янські культури. До 200-річчя від дня народження», які пройшли на філологічному факультеті Московського Державного Університету (МДУ) ім. М. В. Ломоносова

Виступ протоієрея Діонісія Мартишина на Наукових читаннях «Тарас Шевченко та слов’янські культури. До 200-річчя від дня народження», які пройшли на філологічному факультеті Московського Державного Університету (МДУ) ім. М. В. Ломоносова

Разом з тим, обговорення творчості Шевченка не обмежилося самими лише літературними проблемами, визначні вчені як України, так і Росії, торкнулися суспільно-політичної актуальності та питань духовної єдності великих народів.

Особливу цікавість викликали доповіді П. Рудякова «Літературна творчість Т. Шевченка в слов’янській рецепції та інтерпретації», Д. Денисова (Київ) «Образ Т. Шевченка в сучасному інформаційному просторі України», Е. Борисенок (Москва) «Т. Шевченко та радянська національна політика», Д. Веденєєва та Д. Будкова (Київ) «Патріотичний поворот в інформаційно-пропагандистській роботі періоду Великої Вітчизняної війни та образ Тараса Шевченка», Е. Байдалової (Москва) «Фігура Шевченка в просторі сучасної української культури», О. Ярового (Москва) «Шевченківська тема та інші загальнослов’янські культурні концепти в поезії Б. Олійника»  та ін.

Протоієрей Діонісій Мартишин, який представляв громадську організацію «Союз Православних Сил України», виступив з доповіддю на тему «Досвід християнської етики та соціальної думки в спадщині Т. Г. Шевченко». У своєму зверненні священик не лише проаналізував соціальну етику та філософську думку Великого Кобзаря, а також зазначив, що одним з просвітницьких завдань громадської організації «Союз Православних Сил України» є популяризація серед молоді богословського спадку Православної Церкви, етичної, філософської, художньої літератури, присвяченої питанням становлення особистості.

Протоієрей Діонісій наголосив: «Актуалізація соціальної та духовно-моральної думки Тараса Шевченка посідає в просвітницькій діяльності нашої організації важливе місце. Лише в останній час у численні школи Київської області до Дня учителя та працівника сфери освіти нами були подаровані примірники «Кобзаря». В діяльності нашої організації питання соціально-етичного плану сьогодні розглядаються у прикладному аспекті не лише як вивчення спадку Шевченка, а й як втілення ідеалів Великого Кобзаря. Голова «Союзу Православних Сил України», активний політичний та громадський діяч Юрій Володимирович Цікаленко  постійно говорить про те, що ми робимо, що повинні робити, прямуючи тим шляхом, до якого покликав нас Господь».

Протоієрей Діонісій Мартишин, координатор з питань церковної просвіти ГО «Союз Православних Сил» та Олександр Яровий, доцент МДУ, знаний російський та український філолог

Протоієрей Діонісій Мартишин, координатор з питань церковної просвіти ГО «Союз Православних Сил» та Олександр Яровий, доцент МДУ, знаний російський та український філолог

В цілому наукові читання, присвячені Шевченку, викликали велике зацікавлення в наукової інтелігенції Москви, а також у студентів філологічного факультету МДУ ім. М.В.Ломоносова. Їх результати планується освітлити у спеціальній науковій періодиці, а також у засобах масової інформації Росії та України, розрахованих на широкий загал.