«Очищення і благословення»

Духовна бесіда на свято Хрещення Господнього

Кожного року 19 січня Православна Церква радісно та урочисто святкує Хрещення  Господа Бога і Спасителя Нашого Іісуса Христа. Свято Хрещення Господнього розкриває нам велику справу Божої любові до усього людства. Бог приходить до Свого творіння й приймає гріхи світу через води хрещення. Увесь всесвіт долучається до Божого плану спасіння, зцілення, прощення та оновлення у  водах ріки Йордан. Саме хрещення в Йордані Христа Спасителя стало прообразом християнського таїнства Хрещення, в якому  кожна віруюча людина одержує прощення гріхів (навіть первородного гріха), має реальну можливість нового, духовного життя в єдності з Богом і з Його Святою Христовою Церквою. У Таїнстві Хрещення людина вмирає для гріха і воскресає для святості й цілісного, повноцінного буття з Творцем.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Хрещення Господнє  також називається Богоявленням, тому що при хрещенні Христа Спасителя усьому людству з’явився Бог. Відбулося Богоявлення Пресвятої Трійці усьому світові. У Новому Завіті ми читаємо, що після хрещення на Йордані святим пророком Іоанном Предтечею Христа Спасителя Сина Божого розкрилися небеса і святий пророк побачив Духа Божого, який сходив на Христа у вигляді голуба. У цей час   Бог Отець з неба говорив про те, що Христос Його Син Улюблений, в Котрому Його  благовоління (Мф. 3: 16-17). Для християнина Свято Богоявлення — це розкриття людської таємниці віри і любові Святої Трійці до усього людства.  Бог — це нескін­ченна любов Трьох Іпостасей, з’єднаних у до­сконалій любові. Через Боговтілення Христа Спасителя, Його Хрещення у водах Йордану, коли Він узяв усі гріхи людства на себе, Бог не лише визволяє людину з рабства гріху, але і залучає її до Своєї любові благодаттю Отця і Сина, і Святого Духа, сповіщаючи світові благу звістку спасіння. Свята Трійця — це не філософська теорія, а Живий Бог, якому ми поклоняємось. І саме у таїнствах церковних  настає момент нашого наближення до Святої Трійці, коли раціональна аргументація і прагматичний аналіз мусять поступитися містичному спілкуванню і просвітленню людства  у молитві з Творцем Всесвіту. В історії Древньої Церкви  напередодні свята Богоявлення — істинного «Просвіщення» хрестили оголошених (тобто, тих віруючих, що пройшли катехізаційну підготовку до прийняття Таїнства Хрещення). При цьому запалювалось багато світильників, що знаменували світло пізнання Істинного Бога і великим чином освячувалась вода. Продовжуючи цю святу традицію, Православна Церква і сьогодні проводить урочистий хресний хід із Хрестом, Євангелієм, світильниками, хоругвами при церковних дзвонах і святкових церковних співах до водних джерел. Освячена в такий спосіб вода називається «агіасма», що в перекладі із грецької мови означає «святиня».

Velikoe-osviashchenie-vody

Хрещенська вода — це велика святиня, що повинна бути в кожному домі православного християнина. Її дбайливо зберігають у святому куті біля святих ікон, окропляють квартири, офісні помешкання та домогосподарство. При освяченні хрещенської води священик молиться Богові: «Сам і нині, Владико, освяти воду цю Духом Твоїм Святим. І  дай усім, що доторкаються до неї, і споживають, і помазуються нею — освячення, здоров’я, очищення і благословення». Свячена вода має особливу животворну і очищаючу силу. Православні християни повинні освячувати все своє буття святою водою, дякуючи Богові за цю велику ласку і милість. Через святі краплі свяченої води християнин долучається до благодаті Творця, Який благословляє, зцілює і освячує все наше земне існування. Недаремно у літургійному богослов’ї Православної Церкви вода символізує життя, утамування духовної спраги, прозорість істинного  Богопізнання і радість Богоспілкування у благодаті. Через Хрещення Сина Божого — увесь космос, відірваний гріхом і злом від Істинного Буття, навертається в обійми любові Свого Творця. Радість освячення, оновлення духовного життя, реальне Богоспілкування зі Святою Трійцею руйнують відчуття жаху самотності людства і пустелю відчаю кожної людини.

Крещение икона

Існує хибне уявлення, нібито богоявленська  вода (освячена 18 грудня у Хрещенський святвечір (Навечір’я Богоявлення) і хрещенська вода (освячена 19 грудня у самий День Хрещення) — це різні води, і вони мають різну силу та дію. Навіть деякі  люди, дослуховуючись до різної маячні та забобонів, говорять про  живу та мертву воду. Спростовуючи цю хибну думку, Церква підкреслює і наголошує, що і у Хрещенський святвечір (18-го січня) і в День Хрещення Господнього (19-го січня)  вода освячується одним і тим самим урочистим Великим чином.

Благодатна сила хрещенської води, освяченої  у Хрещенський святвечір і у саме свято Богоявлення в будь-якому православному храмі, зовсім однакова. Радісним та урочистим освяченням води Православна Церква проповідує християнську істину про спасительну присутність Божественної енергії у фізичній природі нашого світу. Свята вода являє нам велику благодать й силу Божу у Всесвіті. Кожний дотик до святої води освячує наше буття і дарує благодатну допомогу віруючій людині для звершення добрих справ та істинного служіння во славу Бога.